Pořídili jste si domu parkety, nebo dřevěnou podlahu a nevíte, jak se o ni starat? Co byste měli dělat pro co možná nejdelší životnost podlahy a čeho se naopak vyvarovat? Na tyto a další otázky se Vám pokusíme zprostředkovat odpovědi v následujícím článku.
Parkety, plovoucí podlaha, nebo cokoliv ze dřeva, bude dříve či později vyžadovat Vaši pozornost. Dřevo je totiž velice dobrý materiál, nicméně k jeho dlouhodobé životnosti potřebuje ty správné podmínky a údržbu.
Vhodné domácí prostředí
Začneme samotným vzduchem v místnosti. Vyvarujte se přílišné vlhkosti vzduchu. Neměla by dlouhodobě přesahovat hodnoty kolem 60%. Teplota by pak měla být přirozená (pokojová teplota), kolem 20°C. Samozřejmě, pokud bude párkrát za měsíc vlhkost, nebo teplota mimo „normy“, nic se neděje. Muselo by se jednat o dlouhodobý stav.
Klasické čištění parket
Běžná údržba parket se pak skládá z leštění a konzervace dřeva pomocí přípravku na údržbu parket. Jako příklad uvedeme třeba Bistrol, nebo Bona. Oboje značky jsou poměrně populární a není problém je sehnat v běžném obchodě. Podlahu nejdříve důkladně zbavte jakýchkoliv nečistot. Poté přidejte přípravek do nádoby s vodou (podle návodu) a důkladně parkety vytřete.
Leštění parket
Leštění parket pak musí probíhat rovněž na dokonale čisté podlaze. Poté naneste přípravek (opět třeba Bona) na parkety a neředěný ho roztírejte rovnoměrně po celé ploše parket. Leštěnka by pak měla uschnout a až poté můžete na ošetřovanou plochu znovu vkročit. Někdy se doporučuje tento postup opakovat pro delší životnost parket. V zásadě ale stačí leštit dřevo 1x za 2-3 měsíce.
Pozor na těžký nábytek
Pokud se chcete vyhnout poškození parket, je třeba se vyvarovat jakýmkoliv tekutinám vylitým na podlahu. Pokud se tak stane, je nutné je okamžitě vytřít, aby nedocházelo k bobtnání dřeva, nebo jeho kroucení. Na namáhaném nábytku by rovněž měli být speciální podložky, které zabraní „vtiskování“ a dělání děr do parket.
Jestliže máte nějaký zaručený postup, jak ošetřovat parkety, nebojte se s námi podělit v komentářích!