Asi každý, kdo bydlí na sídlišti v paneláku, či jen v obyčejném činžáku uzná, že bezpečnost celého domu a tím pádem i konkrétních bytů je jedním z největších problémů. Nikdy si totiž nemůžete být 100% jistí, zda-li nemá nějaká nepovolaná osoba klíče od domu a tím pádem i přístup k Vašemu bytu, či třeba někdo zapomněl zavřít vchodové dveře a zlodějům tak dal jasnou zelenou… Právě proto se dnes podíváme na přístupové systémy pro bytové domy.
Nebezpečí číhá na každém rohu
Mít dnes přístupový systém do domu je záležitost spíše ojedinělá, vyskytující se u čerstvých novostaveb. Jak už to tak bývá, zřízení takového zabezpečovacího prvku není úplně nejlevnější záležitost, nicméně pokud Vám záleží na bezpečí všech nájemníků v domě, určitě se tento systém vyplatí.
Jaké jsou možnosti
Funguje poměrně jednoduše – u každého vchodu do domu se nainstaluje malé čtecí zařízení, které je napojeno na konkrétní odemykací systém dveří. Majitelům bytu se pak rozdají speciální čipy, které, když se přiloží na onu čtečku, sepnou zámky dveří a Vy můžete projít. Některé systémy jsou pak i schopné zaznamenávat příchody a odchody jednotlivých nájemců. Zajímavým bonusem je i funkce automatického zamykání dveří, kdy se po otevření dveře sami za průchozím člověkem zavřou a uzamknou. Odpadají tak četné kontroly, zda jsou dveře uzavřené (obzvláště ve večerních hodinách).
Cena
Cena je pak velmi variabilní, podle toho, jak moc propracovaný systém požadujete. Nejlevnější je varianta nastíněná výše – ta Vás vyjde (asi pro 100 lidí) na necelých 30 000 korun. Pokud byste pomýšleli i na kamerový systém, či kamerové telefony, cena už je někde úplně jinde a dost vzrůstá s počtem bytů. Např. firma LCGroup nabízí řešení pro 12 bytů za necelých 100 000 korun.
Pokud nad systémem opravdu uvažujete, je dobré se poradit s odborníkem, který Vám vybere to nejvhodnější řešení pro konkrétní bytový dům.