Zařizujete nové bydlení nebo se chystáte na rekonstrukci a chybí vám nápady? Proč se tedy neinspirovat dálným východem a nezkusit bydlení v japonském stylu? Budete překvapeni, jak rychle se do něj zamilujete!
Filozofie bydlení
Japonský typ bydlení nemá tolik příznivců bezdůvodně; nejedná se totiž o pouhé designové zařizování bytu, v Japonsku jde i o filozofii. Principy buddhismu, učení Zenu a stylistický minimalismus je to, co z japonského interiéru dělá nenapodobitelný zázrak. Japonské bydlení je budováno s harmonií a má navozovat pocit klidu a čisté mysli. Kdo by nechtěl vrátit se po náročném dni do takového bytu, nechat ze sebe vyplavit všechen stres a doopravdy se uvolnit?
Japonský styl zařizování má pouze několik hlavních zásad, kterých byste se měli držet. Základem jsou přírodní materiály, především dřevo nebo bambus, a tím pádem i pokoje laděné do přírodních tónů. Nezahlcujte svůj byt mnoha barvami, slaďte ho do bílé, slonovinové nebo různých odstínů hnědé barvy; je to nadčasové a velmi poklidné. Podlaha by měla ideálně sestávat z širokých dřevěných prken nebo jejich imitace, určitě byste neměli pokrýt celý pokoj kobercem. Další zásadou je jednoduchost a lehkost, na kterou byste měli brát zřetel zejména při výběru nábytku a doplňků. Masivní skříně a pohovky mohou ve velkých pokojích vypadat dobře, v menších bytech ale zvolte spíše něco vzdušnějšího, elegantního, bez zbytečného zdobení. Doplňků byste se měli v japonském bytě úplně vyvarovat; zbytečně zaplňují prostor v místnosti a tak i ve vaší mysli. Vytvořte ze svého bytu vaši vysněnou oázu klidu!
Zvláštnosti japonského stylu
Specifickým nábytkem v japonském bytě pak jsou různé posuvné stěny, které vzdušně a nenásilně oddělují různé části bytu, nebo rákosové rohože tatami, které nahrazují pohovky evropského stylu. Usedněte na ně nebo na pohodlné polštáře rozprostřené po zemi, servírujte čaj na typický nízký stolek a nechte se unést do dávných dob Orientu.