Už jste někdy slyšeli o energetickém štítku? Najdou se určitě tací, kteří toto vidí poprvé a hlavně informujeme i o tom, jak to s nimi bude následovně v roce 2016. Povíme, o co se jedná, a jaké změny se ohledně tohoto štítku budou dít.
Energetiký štítek
Tato věc vypadá jako zcela nadbytečná, ale rozhodně tomu tak není. V mnoha případech je velmi užitečná. Dokáže poskytnout o nemovitosti potřebné informace. Tento štítek usnadňuje práci jak kupujících, tak nájemníků nebo nějakého úředníka. Kolikrát jen stačí nahlédnout do těchto dokumentů a hned se z toho dá poznat, zda je stavba hospodárná či ne. Zohledňuje se kvůli tomuto štítku i cena prodeje či pronájmu objektu.
Zajímavosti k energetickému štítku
Nebude u prodejů či pronájmů budov vyžadován PENB (průkaz energetické náročnosti budovy). Konkrétně se jedná o budovy postavené před rokem 1947, které neprošly žádnou velkou rekonstrukcí. Je totiž známo, že u budov postavených do roku 1947 se předpokládá nejhorší energetická třída. Tudíž je zapotřebí, v případě pronájmů či prodeje, tuto skutečnost zdůraznit označením energetickou třídou G.
U této skutečnosti, že není zapotřebí PENB, se může upustit v případě, pokud se obě strany písemně nedohodou o opatření průkazu. U budov, které jsou postaveny po roce 1947 se stále bude vyžadovat energetický štítek (PENB).
Kdo musí energetický štítek mít?
Protože je energetický štítek povinnou listinou, jakou součást kupní smlouvy, platí pro všechny typy staveb. Jakou jsou kupříkladu administrativní budovy, rodinné domy, byty či průmyslové budovy. Kupující má na tyto dokumenty ze zákona, dle nového občanského zákoníku, nárok.
Kdy je zapotřebí předložit PENB?
Při jakém okamžiku je zapotřebí předložit tento průkaz? Tak především, jestli budete prodávat nemovitost a to samé platí u pronájmu nemovitostí. Pokud budete potřebovat nebo chtít nějakým způsobem upravovat budovu, kdy se ovlivní její energetická hodnota, je nutné tento druh průkazu také předložit.