Jakmile se s námi léto rozloučí a o slovo se přihlásí podzim, přichází společně s ním i ruku v ruce jedna z nepříliš oblíbených povinností: péče o bazény a jejich příprava na zimu. Bohužel většina lidí nezazimuje bazény včas a tak dlouho tento úkol odkládají, dokud je nezaskočí první ranní mrazíky a nízké teploty, které nás mnohdy sužují i přes den.
Jak se bazény připravují na zimu?
Zazimování bazénů přitom není tak složité, jak se možná na první pohled zdá. Jasně, je to práce navíc, do které se vám pravděpodobně ani trochu nechce, jenže tak či onak je potřeba to udělat. A čím dříve se do tohoto úkolu pustíte, tím dříve ho budete mít za sebou, váš bazén bude připraven na zimní odpočinek a za odměnu se vám v létě odvděčí jen minimální starostlivostí před tím, než jej během sezony uvedete do provozu.
Jak postupovat při zazimování bazénu
K zazimování bazénů byste měli přistupovat ve chvíli, dokud se noční teploty ještě nedostávají do minusových hodnot a voda v bazénu se pohybuje okolo 10-15 °C. Každý rok to vzhledem k aktuálně panujícímu počasí může být o něco dříve, nebo později.
Jako první je potřeba celý bazén pečlivě vyčistit a ošetřit vodu. Bazény by se nikdy neměly zazimovat za předpokladu, že voda v nich není patřičně čistá. Nejdříve tedy odstraňte veškeré nečistoty usazené na dně bazénu, s čímž vám hravě pomůže vysavač. Nezapomeňte se zbavit i nečistot, které plují na hladině – k tomuto účelu zase můžeme doporučit teleskopické síťky. Následnou úpravu vody provedete použitím speciální bazénové chemie.
Jaká je ideální hladina vody a co jsou zazimovací přípravky?
Bazény se zazimují za předpokladu, že je v nich upravená hladina vody. Ta by neměla být vyšší, nežli 10 cm pod skimmer. Poté je potřeba aplikovat zazimovací přípravek, což je krok, na který mnoho lidí zapomíná nebo jej dokonce vědomě vynechávají. Zazimovací přípravek má za úkol bránit růstu řas a vzniku zákalů, ke kterým by mohlo během zimních měsíců snadno dojít.
Se zazimováním bazénu úzce souvisí i zazimování výbavy, jako jsou čerpadla a filtrace, případně solární ohřev. Nezapomeňte proto ani na bazénové příslušenství, které je potřeba uklidit na vhodné a suché místo – do garáže, do sklepa nebo třeba zahradního domku.
Na závěr je tu ještě jedna praktická rada – pokud se vám výše uvedený postup nehce provádět, pořiďte si nafukovací bazén. Kromě toho, že svůj zahradní bazén nebudete muset zazimovávat a jen jej po skončení sezóny vyfouknete a uložíte na suché místo, ušetříte také na pořizovacích nákladech.