Toužíte po pravé dřevěné podlaze? Není divu, vždyť právě ta je a vždy byla nejstylovější a nese záruku nejvyšší kvality a trvanlivosti. Dřevěné palubky se hodí kamkoli, ať už plánujete zahradní terasu nebo obývací pokoj. Avšak co dělat, když si nevíme rady s pokládkou palubek? Zde je několik užitečných rad.
Výběr a montáž palubek
Důležité je dávat pozor už při výběru palubek na jejich tloušťku, která by měla odpovídat jejich plánovanému umístění. Do interiéru se nejlépe hodí palubky s tloušťkou okolo 15 mm, do exteriéru však musíme volit palubky silnější, s tloušťkou 20 mm nebo více. Nakupte také dostatečné množství a nezapomeňte na rezervu, která by měla činit pět až deset procent materiálu.
Týden až dva před samotnou pokládkou je nutné nechat palubky v místnosti aklimatizovat, aby se adaptovaly na vlhkost vzduchu. Dřevěné palubky je nezbytné vždy umístit na laťový rošt dostatečné nosnosti; konečná výška podlahy pak ovšem bude až o 7 cm vyšší než ta původní. Pokud rošt stavíme sami, musíme dbát na dodržování vzdálenosti mezi jednotlivými latěmi – ta by měla dělat asi 50 cm. Při samotné pokládce palubek musíme dávat největší pozor na upevnění palubek; dřevěné palubky nelze celoplošně lepit, jinak dřevo nemá dostatečný přísun vzduchu a podlaha se vyboulí. Je tedy nutné použít buď speciální polyuretanové lepidlo, lepší jsou však vruty nebo kolářské hřebíky.
Pokládku palubek dokončíme připevněním lišt u stěn a povrchovou úpravou hotové podlahy. Je vždy lepší podlahu přebrousit k odstranění případných nerovností a následně palubky natřít lakem nebo olejem.
Údržba podlahy
O dřevěné podlahy je třeba pravidelně pečovat, aby se prodloužila jejich trvanlivost. Dřevo přirozeně v různých ročních obdobích samo pracuje a šířka palubek se mění; v zimě se tak na palubkách mohou vytvořit spáry, které ovšem nejsou na škodu, jelikož se v létě opět zacelí. Podlahu je však důležité pravidelně natírat voskem nebo různými oleji, aby si zachovala vzhled.