Trh s realitami je něco, na čem si tzv. vylámalo zuby už velké množství obchodníků i soukromníků. Lidé tak často svěřují své reality do realitních kanceláří a raději se nepouštějí do pronájmu na vlastní pěst. Za nemalé poplatky Vám realitní kancelář vypomůže s hledáním podnájemníka, vyřídí smlouvy atd. Co ale dělat, pokud chci pronajímat byt bez realitky?
Pronájem bytu = Běh na dlouhou trať
Hned na úvod bychom asi měli říci, že pronajímat byt bez realitní kanceláře je o něco těžší, a to zejména proto, že jste na všechno sami. Než začnete cokoliv pronajímat, je dobré si nejdříve byt připravit – kompletně uklidit a dát ho obecně do takového stavu, který Vám vyhovuje a který budete chtít nabízet (samozřejmě není nutné zmiňovat, že byt musí být v obyvatelném stavu…). Poté je dobré si jednotlivé místnosti nafotit, což využijete jak na začátku pronájmu, tak po jeho skončení. Nezapomeňte si opsat stavy vodoměru, plynoměru a elektroměru!
Musíte svůj byt prezentovat!
Následně potřebujete stanovit cenu a nějak svůj byt prezentovat. Nejlépe uděláte, pokud se třeba na portálu bezrealitky.cz podíváte na ceny okolních nemovitostí (resp. jejich pronájmů) a podle situace nastavíte cenu i u své nemovitosti. Na zmíněném serveru rovnou můžete svůj byt sdílet a nabídnout ho k pronájmu. Nezapomeňte na popis, fotografie a kontakt na Vás.
Bez smlouvy to nepůjde
Klíčovou roli pak hraje smlouva. Hrubou, nicméně použitelnou verzi můžete najít opět na portálu Bezrealitky.cz, konkrétně ZDE. Je dobré si ji následně podle svého uvážení upravit, aby vyhovovala právě Vám a Vašemu konkrétnímu případu. Smlouvu nikdy nepodceňujte a raději se při podpisu 2x zamyslete! Vše, co je ve smlouvě obsaženo, je pevně dáno a nelze jen tak beztrestně obcházet. Pro Vás je to právní jistota, ale i povinnost dostát svým závazkům. Navíc, díky novému občanskému zákoníku, si nyní můžete do smlouvy dát prakticky vše, co chcete…
Kauce – ano / ne?
Kategorií samou o sobě je kauce. Pokud máte problém s pronájmem bytu ve smyslu, že do něj nemůžete sehnat žádné podnájemníky, můžete kauci nevyžadovat, nicméně mějte na paměti, že kauce tu slouží jako ochrana pronajímatele, a to sice ve smyslu, že pokud nájemce nebude řádně platit poplatky, nájem, či třeba zanechá na konci smlouvy byt v dezolátním stavu, kauce pokryje náklady na případné dluhy a opravy. Vynechání kauce je tak poměrně riskantní, nicméně šanci na získání nájemce si tímto způsobem i zněkolikanásobíte.
Nezapomeňte na daňové přiznání
Pak už se stačí jen dohodnout na délce smlouvy a předat nájemci klíče od bytu. Do března je pak vždy nutné podávat daňové přiznání, čemuž se ale nevyhnete ani za pomoci realitky. Pokud ale máte čas a energii, doporučujeme si pronájem zařídit svépomocí – když tomu věnujete čas, ušetříte i několik desítek tisíc korun, které byste jinak „vrazili“ do realitní kanceláře.
Pingback: Energetický štítek nemovitostí 2016 – cena a zajímavosti