Plánujete miminko, na které jste do teď neměli čas nebo myšlenky, ale už jste v určitém věku, kdy začínáte spíše váhat, jestli by to bylo bezpečné? V dnešním článku se společně podíváme na to, jestli je možné mít zdravé miminko i v pokročilejším věku.
Risk nebo zisk?
V určitém věku má snad každá žena myšlenky na založení rodiny. Jsou však situace, které to neumožní a pro miminko se rozhodnete až v pozdějších letech. Měli byste si ale dávat pozor, jestli na to stále máte. Pozdějším věkem se rozumí okolo 40 let.
V tomto věku nebývá zas tak časté, že by se dítě narodilo úplně zdravé. I když výjimka potvrzuje pravidlo. Kolikrát se v tomto věku ženě narodí krásné a zdravé miminko. Je velice důležité o sebe v tomto věku pečovat a kontrolovat se více než kdy jindy. Základem početí zdravého miminka by mělo být pravidelné docházení na gynekologické prohlídky. Než se vůbec o miminko pokusíte, měli byste se poradit se svým lékařem a vše sním důkladně prokonzultovat. Hlavně dbejte na rady svého lékaře a věřte mu! Pamatujte, že Vaše zdraví je na první místě.
Možná rizika pozdního těhotenství?
Pokud jste otěhotněla ve vyšším věku, tak vzniká mnoho rizik. Pokud ale docházíte na pravidelné prohlídky a testy, měla byste sama vědět co dělat a co ne. My se zde však zaměříme na několik rizik, která mohou při otěhotnění v pokročilém věku nastat.
Jedním z nich je dítě s tzv. Downovým syndromem. Jedná se vcelku o častou vadu, které podlehlo už mnoho dětí starších maminek. Odborně řečeno dochází k ní nejčastěji při splynutí vajíčka a spermie, kdy hned v prvotní buňce zůstane chromozom navíc a každá další buňka pak pokračuje v dělení již s touto vadou. Děti s touto vadou mají většinou tlustý až žádný krk, oči daleko od sebe a zároveň jsou výrazně šikmé. Dítě v tomto stavu je schopné fungovat, ale stále to chce odbornou péči a hlavně pevné nervy.