Hrnek teplé kávy nebo čaje – tak vypadá typické pití ke snídani. Ale ráno není příliš času na to, abychom počkali, než oblíbené pití vychladne. Proto se často odbýváme jen pár doušky. Žijeme v neustálém spěchu, proto si designéři lámali hlavy nad tím, jak udržet teplé věci déle teplé.
První termoláhev
Není to moc dlouho, co vznikla první termolahev. Tyto lahve se skládají ze dvou rozpoznatelných vrstev- vnější plastové a vnitřní skleněné. Jak je vůbec možné, že termosky udrží déle teplo? Je to tím, že za skleněnou vrstvou se nachází prostor bez vzduchu, tzv. vakuum. To brání tekutině uvnitř láhve, aby docházelo k jejímu rychlému ochlazování, protože částice horké, nebo studené, tekutiny nepředávají teplo částicím ve svém okolí a tekutina si pak po dlouhé hodiny uchová svou teplotu.
Velké termosky
Velké termo láhve mají ale objem okolo jednoho litru, jsou tedy prostornější, což tak trochu omezuje jejich denní použití. Termo láhve se skvěle uplatní doma, kde si opakovaně můžete nalévat horký čaj, ale také na výletech, kde Vás vřelý nápoj příjemně zahřeje. Mnozí z nás jistě mají vzpomínku na termosku při stanování, kde našla uplatnění jako velmi užitečný pomocník. Termosky se vyrábějí i v současnosti. Jsou různých tvarů, objemů i barev. Některé mají u šroubování kalíšek, takže nemusíte s sebou nosit žádný hrnek nebo kelímek. Jiné vypadají jako konvička- ty se nejlépe hodí právě na oblíbené stanování.
Přenosný termohrnek na kávu či čaj
Pokud ovšem s sebou nechcete nosit přímo velkou termosku, budete jistě vděční za termohrnek. Termohrnek si jistě hned oblíbíte, protože v něm bez problémů můžete přepravovat kávu i čaj v hromadné dopravě. Stejně jako termosky tak i termohrnky se vyrábějí v mnoha provedeních. Najdeme je asi nejčastěji v černé barvě doplněné červenou či nerezovým prvkem. Objemy se také liší- od 250 do 500 ml. Nejvhodnější jsou 25o a 300 ml, protože ty Vám skvěle nahradí ranní šálek. Jejich ceny se pohybují od sta korun výše.